AİHM’den beklenen Selahattin Demirtaş kararı!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Selahattin Demirtaş kararını açıkladı. Mahkeme, Demirtaş'ın derhal serbest bırakılması gerektiğine hükmetti

 AİHM’den beklenen Selahattin Demirtaş kararı!

22.12.2020 - 17:47

Güncelleme : 22.12.2020 - 18:15
121 views

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna ilişkin kararını açıkladı. Gazeteduvar’da yer alan habere göre AİHM, Demirtaş’ın tutukluğunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin beş maddesini ihlal ettiğine ve Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması gerektiğine hükmetti. Kararda, Demirtaş’ın tutukluluğunun ‘siyasi bir amaca hizmet ettiği’ ve bu tutukluluk üzerinden Türkiye halkına ‘yanlış bir mesaj verildiği’ ifadeleri yer aldı.

‘4 yıldır siyasi sebeplere bağlı rehin tutulduğu tescil edildi’

AİHM Büyük Daire’nin kararının ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Demirtaş’ın avukatlarından Benan Molu, kararın kesin ve bağlayıcı olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“İHAM Büyük Dairesi, Selahattin Demirtaş ile ilgili tarihi bir kararla Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasına vermiştir. Bu kararla, müvekkilimiz hakkındaki bütün suçlamalar boşa çıkmış, müvekkilin 4 yıldır siyasi sebeplere bağlı rehin tutulduğu tescil edilmiştir. İHAM’ın 2018 tarihli ilk kararından sonra ileri sürülen ‘karar kesin değil’ bahanesi ortadan kalkmıştır. Bu karar, kesin ve bağlayıcıdır. Türkiye yargısının, ‘karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz’ anlayışına kapılmadan Demirtaş’ı derhal serbest bırakması gerekmektedir.”

HDP: Rehin tutma suçu

HDP’den yapılan açıklamada “AİHM Büyük Daire, Demirtaş’la ilgili geçen yıl yaptığı duruşmaya yönelik verdiği kararı açıkladı. Bu kararın gereği olarak Demirtaş ve tüm seçilmiş siyasetçiler derhal serbest bırakılmalıdır. Seçilmişleri rehin tutma suçu daha fazla sürdürülemez” denildi.

Ramazan Demir: Tarihi bir karar

Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir de kararı şöyle değerlendirdi:

“AİHM Büyük Dairesi, olması gerektiği gibi Selahattin Demirtaş ile ilgili ağır ve tarihi bir karar vermiştir. Bu kararla Demirtaş hakkındaki bütün suçlamalar boşa çıkmış, Demirtaş’ın 4 yıldır siyasi sebeplerle rehin tutulduğu tescil edilmiştir. AİHM derhal tahliye kararı da verdi. AİHM’in 2018 tarihli ilk kararından sonra ileri sürülen “karar kesin değil” bahanesi ortadan kalkmıştır.Bu karar kesin ve bağlayıcıdır.Türkiye yargısının,“karşı hamle yapar işi bitiririz” anlayışına kapılmadan Demirtaş’ı derhal serbest bırakması gerekmektedir.” (Haber Merkezi)

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın