Dünya Sağlık Örgütü’nden virüs mutasyon açıklaması

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhonam Ghebreyesus, koronavirüsün daha hızlı yayılan türünün şu ana kadar "ciddi hastalık veya ölüme" neden olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını belirtti

 Dünya Sağlık Örgütü’nden virüs mutasyon açıklaması

21.12.2020 - 21:19

Güncelleme : 21.12.2020 - 21:19
84 views

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhonam Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda İngiltere’de ortaya çıktığı belirtilen virüs mutasyonuna ilişkin konuşan Ghebreyesus, “Son birkaç günde İngiltere ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nde koronavirüsün türlerine ilişkin haberler var. Virüsler zamanla mutasyona uğrar. Bu doğal ve bekleniyordu” dedi.

‘HİÇBİR KANIT YOK’

İngiltere’nin bu türün daha kolay bulaştığını bildirdiğini aktaran Ghebreyesus, “Ancak şimdiye kadar kuvvetle muhtemel ciddi hastalık veya ölüme neden olduğuna dair hiçbir kanıt yok.” ifadesini kullandı.

UYARIDA BULUNDU

Ghebreyesus, “genetik değişikliklerin virüsün davranışlarını nasıl etkilediğini” anlamak için bilim insanlarıyla çalışıldığını belirterek, “Sonuç olarak, tüm SARS-COV-2 virüslerinin bulaşıcılığını olabildiğince çabuk bastırmamız gerekiyor” uyarısında bulundu. Virüsün daha fazla yayılmasının yeni mutasyonlara fırsat vereceğinin altını çizen Ghebreyesus, “Hükümetlerin ve insanların şu anda (virüsün) yayılmasını sınırlandırmak için gerekli önlemleri almalarının ne kadar önemli olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum” dedi.

İngiltere’de Kovid-19’un daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonunun tespit edilmesinin ardından Başbakan Boris Johnson ve bir grup bilim insanı, ülkede keşfedilen türün yüzde 70 daha bulaşıcı olduğunu duyurmuştu. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock da bu Kovid-19 türünün kontrolden çıktığını açıklamıştı.

Kovid-19’un bu türünün İngiltere’den sonra Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’da da görülmesi üzerine Türkiye gibi birçok ülke İngiltere ile uçuşları durdurmuştu. (Haber Merkezi)

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın