Göçmenlerin ‘umut yolculuğu’; Bir lokma ekmeğin peşine düştük!

Ülkelerinde yaşanan savaş ve ağır yaşam koşulları nedeniyle yollara düşen göçmenler, daha iyi bir hayatın halini kuruyor. Günlerce aç, susuz ve yorgun bir şekilde binlerce kilometre yol kat ederek Diyarbakır’a gelen mülteciler, Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde yatıp kalıyor. Havaların soğumasıyla birlikte hayatları daha zorlaşan göçmenlerin en büyük destekçisi ise otogar esnafı. “Bir lokma ekmeğin peşine düştük” diyerek durumlarını özetleyen Afganistan Türkmenlerinden Ubeydullah Kerimi, batı illerine giderek orada çalışmak istiyor

 Göçmenlerin ‘umut yolculuğu’; Bir lokma ekmeğin peşine düştük!

24.12.2020 - 18:13

Güncelleme : 24.12.2020 - 18:13
122 views

Irak, İran, Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerde yaşanan savaş ve kötü yaşam koşulları nedeniyle birçok insan çareyi göç etmekte buluyor. Daha iyi bir hayat umuduyla yola çıkan göçmenler, bu yolculuklarında büyük zorluklar çekiyor. Kimi çıkmış oldukları bu umut yolculuğunda hayatını kaybederken, kimisi ise gidecekleri yere ulaşmaya çalışıyor. Günlerce aç, susuz ve yorgun bir şekilde binlerce kilometre yol yürüyen mültecilerin bazıları da insan kaçakçılarının eline düşüyor.

Çalışmak için batı illerine gitmek istiyorlar

Tüm bu zorluklara rağmen Diyarbakır’a varan bu insanlar, batı illerine gidebilmek için mücadele veriyor. Yaz aylarında Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin bahçesinde yatıp kalkan mültecilerin hayatı, havaların soğumasıyla birlikte daha da zorlaşıyor. Soğuk havaya rağmen buralarda yatıp kalkan göçmenler, yetkilerinden kendilerine vatandaşlık verilmesi talebinde bulunuyor.

Kerimi: Mecburen çalışmaya geldik

Bunlardan biri de Afganistan Türkmenlerinden Ubeydullah Kerimi. Ülkesinde yaşanan savaş nedeniyle yollara düşerek Türkiye’ye gelen Kerimi, başka çarelerinin olmadığını söylüyor. Kerimi, “Ülkemizde savaş var. Anne-babamızı geride bırakarak yollara çıktık. Bir lokma ekmeğin peşine düştük. Yaz-kış fark etmiyor. Eğer gelmeseydik olmuyordu. Yokluk nedeniyle mecburen buraya çalışmaya geldik. Ankara’ya gitmeyi düşünüyorum. Orada kendime iş bulup çalışacağım. Devlet yetkililerinden bize yardım etmelerini istiyoruz. Bize kimlik versinler ki gittiğimiz yerlerde çalışabilelim. Tek ihtiyacımız budur” dedi.

En büyük destekçileri çevre esnafı

Soğuk kış günlerde barınma sorunu yaşayan mültecilerin en büyük destekçisi ise Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali esnafı ve yönetimi. Ellerinden geldiğince onlara yardımcı olmaya çalışan otogar esnafı, burada göçmenlerin durumuna bir çare bulunması gerektiğini vurguluyor.  Göçmenlerin yaşamış olduğu zorluklara dikkat çeken Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali esnaflarından Ferit Coşkun, “Allah yardımcıları olsun. Burada esnafların tümü elinden geleni yapıyor ve onlara yardımcı olmaya çalışıyor. Ancak bunu nereye kadar yapabiliriz. Geceleri hava kötü olduğu için otogarın içinde yatıp kalkıyorlar.  Gündüz de havalar yağışlı olduğunda yine içeri giriyorlar burada kimse bir şey demiyor onlara ama hava güzel olduğu zaman genelde bahçede kalıyorlar” diye konuştu.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın